Stomatologia zachowawcza

Profilaktyka fluorowa (lakierowanie wszystkich zębów wraz z oczyszczeniem) / sprawdzeni Dentyści w Lublinie

Jest to najskuteczniejsza metoda zapobiegania rozwojowi próchnicy u Dzieci jak i osób dorosłych. Szkliwo staje się bardziej odporne na działania bakterii. Lekarz najpierw oczyści ząb i osuszy jego powierzchnię, później naniesie lakier fluorowy o znacznym stężeniu. Ten szybko łączy się z zębem wzmacniając strukturę szkliwa. Lakier jest całkowicie bezpieczny, nawet w przypadku połknięcia. Dla bardziej dociekliwych – szkliwo zbudowane jest z kryształów hydroksyapatytu, natomiast w procesie fluoryzacji dochodzi do ich zamiany na kryształy fluoroapatytów, które są po prostu odporniejsze na szkodliwe działania kwasów bakteryjnych w jamie ustnej.
Lakierowanie fluorem zaleca się co pół roku – dorośli, a co 4. lata u Dzieci.

Trwa około 30 minut

Lakowanie bruzd (za każdy ząb)

Lakowanie jest zabiegiem krótkim i bezbolesnym, a polega na uszczelnieniu (pokryciu specjalną substancją – lakiem szczelinowym) naturalnych bruzd, zagłębień i szczelin naszych zębów.
Lakowanie zmniejsza ryzyko próchnicy nawet do 90%. Dlaczego? Bo wypełniamy wszystkie miejsca trudno dostępne, gdzie łatwiej gromadzą się resztki pokarmu.

Zabieg wykonujemy przeważnie na zębach stałych więc zapraszamy dzieci od 5. roku życia, którym już takie zęby wyrosły oraz oczywiście wszystkich dorosłych. Lakowanie wykonuje się tylko na zdrowych zębach! Proszę pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną więc warto lakować zęby naszych dzieci najszybciej jak to jest możliwe. Wtedy, nasze pociechy, mają zdrowszy uśmiech, a to właśnie one często nie chcą lub zwyczajnie mają trudności z dotarciem szczoteczką do wszystkich szczelin i „zakamarków” swoich zębów. Prestige Stomatologia – sprawdzeni Dentyści w Lublinie.

Leczenie biologiczne – opatrunek

W uproszczeniu jest to założenie specjalnego opatrunku o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Umożliwia on również powstanie warstwy zębiny, tzw. reparacyjnej. Zębina to ta część zęba znajdująca się pod szkliwem.
Stosowanie tej metody wymaga szeregu specjalnych okoliczności i lekarz zdecyduje się na nią np. w przypadku złamania korony, ubytków i urazów, których nie wywołała próchnica lub czekając na regenerację zębiny przy głębokiej próchnicy. Lekarz zastosuje go także w przypadku konieczności rozłożenia leczenia na kilka kolejnych wizyt.

Wypełnienie zęba stałego materiałem światłoutwardzalnym metodą warstwową / Sprawdzeni Dentyści w Lublinie

Jest to odtworzenie zęba za pomocą specjalnych substancji tzw. kompozytów, czyli materiałów utwardzalnych za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Lekarz nałoży warstwami kompozyt i będzie przykładał do zęba światłowód lampy utwardzając substancję. Ważne, że nada jej naturalny kształt zęba i dobierze kolor kompozytów do barwy naszych pozostałych zębów. W ten sposób efekt nie tylko będzie zdrowy, ale i estetyczny. Prestige Stomatologia – sprawdzeni Dentyści w Lublinie.

Rekonstrukcja korony zęba materiałem kompozytowym metodą warstwową / Sprawdzeni Dentyści w Lublinie

Wypełnienie zęba mlecznego

Odbudowa kikuta zęba pod koronę

Szynowanie unieruchamiające rozchwianych zębów za pomocą taśmy z włókna szklanego – jedna przestrzeń międzyzębowa (szyny Fiber-Splint)

Zaniedbania w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej (np. brak leczenia zębów, dziąseł, w konsekwencji zapalenia przyzębia) mogą także niestety doprowadzić do zaniku kości, co objawia się między innymi rozchwianiem zębów. Wówczas stosujemy zabieg szynowania, czyli ustabilizowania zębów poprzez połączenie w blok przy pomocą taśmy z włókna szklanego i materiału kompozytowego.  Proszę pamiętać, że szynowanie nie leczy chorób, a tylko poprawia komfort życia. Szynowanie zębów stosujemy także w przypadku pourazowej ruchomości zębów.
Przed zamocowaniem szyny konieczne jest sprawdzenie wypełnień wykonanych wcześniej oraz, jeśli jest, stanu dopasowania protezy. / Sprawdzeni Dentyści w Lublinie

Dostawienie brakującego zęba na taśmie z włókna szklanego bez szlifowania zębów sąsiednich lub z minimalnie inwazyjną preparacją w granicach szkliwa.

One thought on “Stomatologia zachowawcza

Comments are closed.