Stomatologia Dziecięca

Rodzice i Dzieci chwalą nie tylko to, że można obejrzeć bajki podczas wizyty, ale też Specjalistów, którzy mają „podejście” do Młodych Pacjentów :). Specjalizujemy się w bezbolesnym usuwaniu próchnicy u najmniejszych Dzieci, ale oczywiście wachlarz usług jest szerszy.

Aparaty lingwalne

Aparaty językowe to kolejna praktycznie niewidoczna metoda wyrównania zębów. Zamki tego typu aparatów przyklejane są na wewnętrznej, językowej powierzchni zębów. Dzięki temu są całkowicie niezauważalne. Aparaty lingwalne są przeznaczone dla pacjentów wymagających dużej estetyki, którzy nie chcą nosić tradycyjnych aparatów wargowych. Mogą skorygować każdą wadę zgryzu, zarówno u dorosłych jak i młodzieży. Aparaty lingwalne projektowane są komputerowo oraz wykonywane indywidualnie. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie największej precyzji leczenia ortodontycznego. Indywidualnie dopasowane zamki są bardzo płaskie, co zapewnia komfort podczas użytkowania.

Ortodoncja Dziecięca

Rekomenduje się przeprowadzenie kontroli ortodontycznej u Dzieci w wieku 7 lat. Podczas wizyty kontrolnej ortodonta ocenia na podstawie położenia pierwszych trzonowych zębów stałych oraz zębów siecznych, czy jest obecna wada zgryzu kwalifikująca się do wczesnego leczenia ortodontycznego. Dlaczego badamy zgryz u Dzieci?
– podparcie zgryzu wynika z wyrzynania się pierwszych stałych zębów trzonowych. Po ich pojawieniu się możliwa jest ocena przednio-tylnych oraz poprzecznych relacji w zgryzie, jak również wykrycie czynnościowego zbaczania żuchwy;
– podczas wyrzynania siekaczy stałych można wykryć takie problemy jak: stłoczenie, nawyki nagryzania wargi, zgryz otwarty, zgryz głęboki, asymetrie twarzy;
– dla niektórych Dzieci wcześniejsza ocena zgryzu może przynieść duże korzyści lecznicze. Główną zaletą wczesnej diagnostyki jest posiadanie pełnej informacji co do rozwoju zgryzu oraz świadomość co do potrzeb leczniczych.

W przypadku wad i odchyleń takich jak: zgryz krzyżowy, otwarty, tyłozgryz, stłoczenie zębów, rozpoczyna się ortodontyczne leczenie wczesne, które pozwala na harmonijne ukierunkowanie wzrastających zębów i struktur twarzy. Wczesne leczenie u ortodonty jest czasami niezbędne i może prawidłowo przygotować miejsca dla wyrzynających się zębów stałych, tym samym można uniknąć konieczności usuwania zębów stałych w przyszłości. Leczenie ma również na celu pobudzanie lub hamowanie wzrastania górnej i dolnej szczęki. Pomaga to skorygować dysproporcje w ich budowie i kształcie, wyleczyć rozbieżności ich wzajemnego położenia, co w efekcie pozwala poprawić wygląd rysów twarzy. Ze względu na to, że u niektórych dzieci utrzymuje się nawykowe ssanie kciuka lub wargi dolnej, nie do końca prawidłowy sposób połykania, problemy z wymową lub oddychanie wyłącznie przez usta, warto wysłać dziecko do ortodonty w celu wczesnego skorygowania wymienionych wad. Wczesne leczenie ortodontyczne znacznie ułatwia późniejsze leczenie w wieku młodzieńczym, tak aby było możliwie krótkie i nie wymagało usuwania zębów i innych zabiegów chirurgicznych. W przypadku poważnych wad u osób z rozbieżnością w położeniu szczęk niepodjęcie wczesnego leczenia powoduje, że efekty późniejszej kuracji mogą być kompromisowe i niestabilne.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów mlecznych to zabieg szybki, bezbolesny i w pełni bezpieczny. Zabieg trwa kilka minut. Na ząbki Malucha za pomocą miękkiej, jednorazowej łyżki lub szczoteczki, nakładamy piankę stomatologiczną o dużej zawartości fluoru i przyjemnym, owocowym smaku. Fluor przenika do szkliwa – w ten sposób wzmacnia jego strukturę i czyni odporniejszym na kwasy, produkowane przez bakterie płytki nazębnej. Istnieje błędne przekonanie, iż fluoryzacja zębów u Dzieci bardziej szkodzi, niż pomaga. Tymczasem z fluorem jest podobnie jak z nitrogliceryną – z jednej strony uznawana jest za substancję toksyczną, stosowaną do produkcji dynamitu, z drugiej zaś ratuje ludzkie życie, pomagając chorym na choroby niedokrwienne serca. Najważniejsze jest tutaj dawkowanie i właściwa procedura podania. Fluoryzacja zębów jest zabiegiem w pełni bezpiecznym. Fluor w postaci pianki, aplikowany na zęby, nie zagraża zdrowiu Malucha, a chroni jego uśmiech przed próchnicą, czego dowodem są nasi zdrowi Mali Pacjenci. Fluorowanie zapewnia dodatkową ochronę przed rozwojem próchnicy, co jest szczególnie istotne w przypadku Najmłodszych Pacjentów, gdy niełatwo o utrzymanie dokładnej, prawidłowej higieny jamy ustnej.

Lakowanie zębów

Bruzdy i szczeliny zębowe są miejscami trudno dostępnymi – bardzo trudno jest je oczyścić podczas codziennego szczotkowania zębów. Stąd w bruzdach szybko pojawia się próchnica. Lakowanie to metoda polegająca na uszczelnianiu bruzd. Stosuje się ją głównie u osób młodych, gdzie bruzdy zębów trzonowych lub przedtrzonowych nie zostały jeszcze zaatakowane przez próchnicę. Lak chroni bruzdy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. cukrem). Powinniśmy uszczelniać zęby naszych maluchów jak najszybciej po wyrznięciu całej powierzchni żującej. Przed zabiegiem lakowania bardzo dokładnie oczyszczamy ząb piaskarką lub szczoteczką ze specjalną pastą. Oczyszczone i osuszone powierzchnie badamy laserem diagnostycznym, który wykrywa nawet bardzo wczesną próchnicę, niewidoczną „gołym okiem”. Zastosowanie tego urządzenia pozwala jednoznacznie zakwalifikować zęby do lakowania i wykryć początkową, niewidoczną demineralizację szkliwa, która jest przeciwwskazaniem do lakowania. Lakowanie to bezbolesna metoda zabezpieczania zębów mlecznych.

Ozonoterapia zębów

Zęby mleczne różnią się od zębów stałych anatomią. Ich słaba mineralizacja sprawia, że rozwój próchnicy następuje błyskawicznie i w krótkim czasie może doprowadzić do zniszczenia całych koron zębowych. By temu zapobiec, stosujemy bezpieczny, krótki i w pełni bezbolesny zabieg: ozonowanie zębów. Ozon charakteryzuje się silnym działaniem bakteriobójczym. Usuwa nawet 99,9% bakterii, odpowiedzialnych za rozwój próchnicy – dzięki temu hamuję ją, pozwalając na zachowanie mleczaków do momentu pojawienia się uzębienia stałego. Zatrzymanie próchnicy w początkowym stadium eliminuje ryzyko powstania głębokich zmian, prowadzących do destrukcji zębów i ich usunięcia. To bardzo ważne, by proces formowania się zgryzu przebiegał prawidłowo. Przyczyną zmian próchnicotwórczych, powstających w zębach są przede wszystkim bakterie, zasiedlające jamę ustną. W korzystnych dla siebie warunkach (np. w bruzdach zębowych), bakterie metabolizują cukry zawarte w pokarmach. Produktem ubocznym tego procesu są kwasy, które niszczą szkliwo i zębinę – w przypadku mleczaków, błyskawicznie! Dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie zmian próchnicowych. Przebieg ozonowania u Dzieci trwa zaledwie 20 sekund! To metoda w pełni akceptowana przez Małych Pacjentów. Podczas zabiegu, który jest całkowicie bezbolesny, nie stosujemy żadnych wierteł, nie „borujemy”. Na ząb ze zmianami próchnicowymi zakładamy kapturek, połączony z urządzeniem (ozonatorem), wytwarzającym leczniczy gaz. Po zabiegu stosujemy dodatkowo preparaty remineralizujące.

Sedacja wziewna

Za pomocą mieszaniny złożonej z N2O (zwanego także gazem rozweselającym) oraz tlenu. Zastosowanie wspomnianej mieszaniny gazów pozwala Pacjentowi na zrelaksowanie się w czasie zabiegu. Osoba nie odczuwa bólu w czasie zabiegu, Pacjent nie odczuwa też stresu. Mieszanina gazów podawana jest za pomocą maski nosowej (sprzedajemy maski wielokrotnego użytku).

Sedacja wziewna jest wskazana u osób, które odczuwają paniczny strach przed jakimkolwiek zabiegiem stomatologicznym, nawet w czasie zabiegów, które nie wiążą się z ryzykiem dużego bólu. Ponadto w czasie długotrwałych i mało przyjemnych zabiegów, zwłaszcza u Pacjentów z silnym odruchem wymiotnym sedacja pozwala na ograniczenie dyskomfortu, np. w czasie pobierania wycisków.

U starszych Dzieci oraz u osób dorosłych poleca się stosowanie tego typu sedacji w przypadkach, w których Pacjenci reagują silnym stresem na ukłucia igłą, stosowane np. w czasie znieczulenia miejscowego.

Przeciwwskazania do stosowanie sedacji N2O/ O2 należą:

  • stan przeziębienia
  • katar
  • obecność przerośniętych migdałków gardłowych, które mogą powodować niedrożność górnego odcinka dróg oddechowych
  • 13 pierwszych tygodni ciąży
  • schorzenia psychiczne
  • stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis,
  • choroby układu oddechowego, takie jak rozstrzenie oskrzelowe, czy rozedma płuc, alkoholizm,
  • brak chęci współpracy ze strony Pacjenta.

Prosimy pamiętać, że Pacjent przez zabiegiem sedacji powinien pozostać bez jedzenia minimum 2 godziny.

 

Źródła: opracowania własne, strona www stomatologiadziecieca.com