Usunięcie złogów nazębnych
Złogi to płytka bakteryjna i kamień nazębny. Są wyśmienitym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które powodują większość chorób i dolegliwości w Twojej jamie ustnej. Bakterie wytwarzające niebezpieczne kwasy żerujące na resztkach pokarmowych oraz ślinie, zaniedbane i nie usuwane w efekcie powodują nie tylko próchnicę i zapalenie dziąseł ale prowadzą też do parodontozy oraz wypadania zębów. Kamień nazębny jest bardzo twardy i nie tylko stanowi osłonę dla bakterii, ale razem z płytką nazębną jest powodem nieprzyjemnego zapachu z ust.
Usuwanie złogów jest bezbolesne , a czas zabiegu uzależniony jest od ich ilości. Po usunięciu złogów kamienia nazębnego z powierzchni zębów i przestrzeni między zębami ultradźwiękami, wykonywane jest dokładne polerowanie wszystkich zębów, dzięki czemu ponowne przyleganie kamienia nazębnego i bakterii jest znacznie ograniczone. Prosimy pamiętać, że płytka nazębna tworzy się nawet w nocy kiedy śpimy, dlatego tak istotne jest systematyczne czyszczenie oraz odwiedziny w naszym gabinecie.
Płukanie kieszonki – aplikacja leku
Dziąsła powinny ściśle przylegać do Twoich zębów. Niestety brak systematycznego czyszczenia powoduje gromadzenie bakteryjnej płytki nazębnej i „odsuwanie” powierzchni dziąsła od trzonu zęba. Tworzą się patologiczne kieszonki zębowe do środka których dostają się bakterie. Oczyszczenie kieszonki jest konieczne do stymulowania normalnej funkcji dziąseł i eliminacji możliwości powstania parodontozy.
Korekta kontaktów okluzyjnych
Jest to zmiana patologicznych kontaktów zębów lub części zębów przeciwstawnych łuków (szczęki i żuchwy) poprzez zniesienie (zeszlifowanie wypełnienia lub części zęba) lub odbudowę takiego kontaktu (materiałem kompozytowym).
Kiretaż zamknięty (jedna kieszonka)
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym więc nie jest uciążliwy dla Pacjentki/ Pacjenta. Lekarz używa do jego przeprowadzenia specjalistycznego narzędzia, zwanego kiretą, stąd nazwa zabiegu. W trakcie zostaje oczyszczona patologiczna kieszonka zębowa z kamienia nazębnego oraz obumarłych tkanek.
Kiretaż zamknięty przeprowadzamy u Pacjentki/ Pacjenta, u których kieszonka zębowa jest dość płytka – do 5 mm. Jeśli kieszonka jest głębsza lekarz wykona kiretaż otwarty, o którym piszemy poniżej.
Kiretaż otwarty
Jest zabiegiem bardziej inwazyjnym też wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Lekarz by oczyścić kieszonkę i wygładzić korzeń zęba jest zmuszony rozciąć dziąsło, które po zabiegu oczywiście zaszywa.
Prosimy by nasze Pacjentki i nasi Pacjenci stosowali się do listy wskazań zachowań pozabiegowych, czyli:
– nie pili alkoholu i nie palili papierosów przez 48 godzin;
– stosowali zimne okłady w celu minimalizacji obrzęku;
– przyjmowali przepisane przez nas leki.
Gingiwoplastyka
Zabieg mikrochirurgiczny polega na rekonstrukcji dziąsła i przywróceniu estetycznego jego wyglądu. Jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym więc eliminujemy wszelkie dolegliwości bólowe.
Plastyka przedsionka
Jest to zabieg wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dno przedsionka jamy ustnej jest odpowiednio modelowane, wcześniej rozcinane przez chirurga stomatologa. Na ranę są zakładane szwy. Gojenie trwa kilka tygodni, zależnie od indywidualnych predyspozycji Pacjentki/ Pacjenta. Prosimy pamiętać, że w trakcie gojenia należy zachować ranę w czystości.
Założenie szyny Fiber-Splint
Zaniedbania w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej (np. brak leczenia zębów, dziąseł, w konsekwencji zapalenia przyzębia) mogą także niestety doprowadzić do zaniku kości, co objawia się między innymi rozchwianiem zębów. Wówczas stosujemy zabieg szynowania, czyli ustabilizowania zębów poprzez połączenie w blok przy pomocą taśmy z włókna szklanego i materiału kompytowego. Proszę pamiętać, że szynowanie nie leczy chorób, a tylko poprawia komfort życia. Szynowanie zębów stosujemy także w przypadku pourazowej ruchomości zębów.